Zanim zagłębimy się w różne rodzaje herbat i ich zalety, powinniśmy zrozumieć system oceniania. Używając wielkości liści jako wskazówki, herbaty dzielą się na trzy główne kategorie: łamane i liściaste. Gatunki liściaste obejmują pekoe kwiatowe (FP), pekoe pomarańczowe (OP) i pekoe souchong (PS). Połamane gatunki zawierają wachty i kurz i są wykonane z twardszych, dojrzałych liści. Nowoczesne komercyjne procesy sortowania dają 95 do 100% łamanego gatunku. Wynika to z rosnącego zapotrzebowania konsumentów na mniejsze cząstki, które dają gładszą, szybciej zaparzającą się herbatę.

Flawonoidy
Badanie związku między flawonoidami w diecie a zdrowiem zostało utrudnione przez kilka wyzwań. Najważniejszym z nich jest dostępność kompletnych baz danych zawierających dane z wielu źródeł. Te bazy danych powinny być porównywalne pod względem definicji, precyzji i kompletności. Nieścisłości w danych mogą maskować prawdziwe działanie związków, prowadząc do mylących wniosków. Co więcej, badania nad flawonoidami i zdrowiem w diecie były utrudnione przez brak znormalizowanych definicji i metod.

Aminokwasy
Zmierzono wolne aminokwasy zawarte w różnych rodzajach herbaty. Największą zawartość miały wolne aminokwasy białej herbaty. Podczas gdy teanina była najobficiej występującym wolnym aminokwasem w herbacie, aminokwasy ogółem wykazywały dobrą wydajność ekstrakcji w naparach wodnych. Jednak wyniki te mogą nie mieć zastosowania w przypadku przygotowywania herbaty. W niniejszej pracy zbadano zawartość aminokwasów w dziewięciu odmianach herbaty. Badanie to sugeruje, że zawartość aminokwasów w herbacie jest różna w każdym rodzaju, w oparciu o stężenie kwasu adypinowego, L-ornityny i DL-homocysteiny.

Katechiny
Zdolność antyoksydacyjna zielonej herbaty i katechin obecnych w herbacie jest zwiększona w ludzkim osoczu. Ponadto związki te mają zdolność zmniejszania oksydacyjnych uszkodzeń DNA w modelach zwierzęcych. Niemniej jednak dane dotyczące biomarkerów stresu oksydacyjnego in vivo są skąpe. Potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić korzyści płynące z herbaty. W międzyczasie substancja ta może być korzystna w zmniejszaniu ryzyka zachorowania na raka. Oto kilka zalet zielonej herbaty.

Dekofeinacja
Dekofeinizacja herbaty to proces stosowany w celu zmniejszenia ilości kofeiny w filiżance herbaty. Proces obejmuje najpierw parowanie liści herbaty przez 30 minut, a następnie wielokrotne płukanie octanem etylu lub dichlorometanem. Rozpuszczalnik zostaje odprowadzony, pozostawiając tylko kofeinę. Chociaż nie jest to proces naturalny, skutecznie usuwa większość kofeiny i składników aromatycznych z herbaty.

Herbaty dla pojedynczych osiedli
Herbaty z pojedynczych osiedli to herbaty pochodzące z małych, rodzinnych gospodarstw. Smak tych herbat jest bardzo czysty, przypominający smak samych liści. Farma herbaty Doke to jedna z najmniejszych i najnowszych posiadłości w Indiach, założona 26 lat temu przez Rajiva Lochana. Farma zatrudnia członków rodziny i lokalnych mieszkańców do zbierania i przetwarzania herbat, dzięki czemu te herbaty z jednej posiadłości są wyjątkowym przeżyciem.

Biała herbata
Niedawne badania nad rakiem jelita grubego wykazały, że biała herbata może zmniejszać wzrost komórek rakowych. Może również zapobiegać ich rozprzestrzenianiu się, ułatwiając organizmowi zrzucanie kilogramów. Może również spowolnić proces starzenia i obniżyć insulinooporność, które są powszechnymi schorzeniami. Chociaż większość badań nad białą herbatą na raka wykorzystuje zwierzęta, mogą one również okazać się korzystne dla ludzi. Jedno z badań wykazało, że biała herbata może pomóc w zapobieganiu rakowi okrężnicy poprzez hamowanie enzymu znanego jako amylaza. Amylaza to enzym w jelicie cienkim, który rozkłada skrobię na cukry proste. Amylaza jest przyczyną skoków cukru we krwi, a biała herbata może zapobiegać jej wytwarzaniu poprzez blokowanie amylazy.

https://cupandyou.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *